MAYR METODU'NUN OLMAZSA OLMAZLARI

17-11-2015

Metabolizmanızı olumsuz yönde etkileyen kafeini ve şekeri kesinlikle tüketmeyeceksiniz. İlk 3 günde yorgunluk ve baş ağrısı hissedebilirsiniz ancak bu “temizlenmenin” etkisinden dolayı. Vücudumuzun temposu saatler ilerledikçe yavaşlar. Bu sebeple insan vücudu günün ilk yarısında yediği hemen hemen her şeyi rahatlıkla sindirebilir. Ancak daha sonraki yenilen gıdaların sindirimi zorlaşır. Bunun için asıl gıdaların büyük bir bölümünün saat 16:00’ya kadar tüketilmesi gereklidir. Sebze ve meyveler akşam değil gündüz tüketilmelidir. Akşam yemeğinde çorba veya hafif pişirilmiş balık veya sebzeler tercih edilmelidir. Akşam yemeği saati 18:00’den geç olmamalıdır. Bu sayede siz yatağa gitmeden sindirim tamamlanmış olur.

MAYR METODU'NUN OLMAZSA OLMAZLARI

  • Metabolizmanızı olumsuz yönde etkileyen kafeini ve şekeri kesinlikle tüketmeyeceksiniz. İlk 3 günde yorgunluk ve baş ağrısı hissedebilirsiniz ancak bu “temizlenmenin” etkisinden dolayı. 
  •  Vücudumuzun temposu saatler ilerledikçe yavaşlar. Bu sebeple insan vücudu günün ilk yarısında yediği hemen hemen her şeyi rahatlıkla sindirebilir. Ancak daha sonraki yenilen gıdaların sindirimi zorlaşır. Bunun için asıl gıdaların büyük bir bölümünün saat 16:00’ya kadar tüketilmesi gereklidir. 
  •  Sebze ve meyveler akşam değil gündüz tüketilmelidir. 
  •  Akşam yemeğinde çorba veya hafif pişirilmiş balık veya sebzeler tercih edilmelidir. Akşam yemeği saati 18:00’den geç olmamalıdır. Bu sayede siz yatağa gitmeden sindirim tamamlanmış olur.
  •  Kilo vermenin en önemli sırlarından biri de gıdaları çiğneme tekniğidir. Yemekleri ne kadar çok çiğnerseniz o kadar az yiyerek doyarsınız. Çok çiğnemek hem beyne tokluk sinyalinin ulaşması için gerekli zamanı sağlar hem de besinin bileşenlerine daha kolay ayrılmasını ve daha kolay sindirilmesini sağlar. Yemek yerken lokmaları ağzınızda en az 30-40 kez çiğneyin, tamamen sıvı hale geldikten sonra yutun. İlk aşamada 15’in üzerine çıkamazsanız endişelenmeyin, zamanla gelişecektir. 
  •  Sabah kahvaltıdan önce bir bardak ılık su için. Gün içinde de 2-3 litre su tüketin. Suyu yemekle değil yemek aralarında içmelisiniz. Yemekle birlikte içilen su, sindirime yardımcı olan tükürüğün kaybolmasına sebep olur. En ideali yemekten 15 dakika önce ve yemekten 1 saat sonra su içmektir. 
  •  Su haricinde bitki çayı, meyve suyu ve süt tüketebilirsiniz. Çay ve kahve içmek 14 gün boyunca kesinlikle yasak. 
  •  Karbonhidratlar enerji kaynağı olduğundan tamamen kesmek doğru değil. Ancak temel beslenme kaynaklarını taze sebze ve meyvelerden oluşturmak, karbonhidratlı besinleri ise yan unsur olarak kullanmak gerekiyor. Ayrıca tam tahıllı ürünlerin tercih edilmesi öneriliyor. 
  •  Yağ tüketiminde doymuş yağlardan uzak durmak çok önemli. Almanız gereken omega 3, 6, 9 türü yağlar, fındık, zeytin, ayçiçeği, keten tohumu ve kenevir gibi ürünlerde bulunur. Özellikle Omega 3 vücuttaki yağların yakılmasına da yardımcı olur. Ancak kırmızı et ve sosis gibi işlenmiş et ürünlerindeki yağlar oldukça zararlıdır.